Memoriál Matěje Kuděje 2002
letos již 9.ročník


    Jedná se o značně recesistickou akci, která se snaží vypadat tak, aby se jí sám Z. M. Kuděj chtěl zúčastnit, pokud by byl dosud mezi námi.
   Její historie sahá dle vyprávění pamětníků až do 70. let minulého století, kdy byla organizována pražskými studenty. Údajně z důvodů značných nepříjemností ze strany komunistické policie její pravidelné konání v 80. letech zaniklo. Akce byla znovu obnovena několika původními účastníky a zejména panem Janem Profousem v roce 1993 a od tohoto roku se koná pravidelně, vždy každou 3. sobotu v říjnu. Za tři týdny, 19. října, se tedy bude konat v obnovené podobě již po 9. Pravidelně je jí také věnována pozornost ve sdělovacích prostředcích, pochopitelně spíše bulvárnějšího nebo zábavnějšího zaměření.
   Třetím rokem jsem prakticky jedním z hlavních organizátorů, přímými účastníky jsou převážně muži mezi 30-ti až 50-ti lety věku, v "doprovodných vozech" je pak možné spatřit ženy prakticky všeho věku. Obnovená podoba Memoriálu Matěje Kuděje je inspirována přátelstvím mezi Kudějem a Haškem a jejich společnou láskou k bohémskému životu, literatuře a pivu. Pro připomínku je tedy vybrána 10. kapitola z Osudů dobrého vojáka Švejka, kdy Švejk vykoná v Praze se svými strážci pouť z Pohořelce na František a cestou se "vožerou jako dobytek". Proto stejně tak při naší vzpomínkové akci startují z Pohořelce v pětiminutových intervalech tříčlenné hlídky, oblečené do rakouskouherských vojenských uniforem a jejich úkolem je navštívit na podobné cestě 9 určených hospod. V každé hospodě je jejich povinností zkonzumovat společně alespoň 2 piva nebo 2 panáky tvrdého chlastu (jeden tedy může vždy pauzírovat). Svou konzumaci si musí každá hlídka nechat potvrdit u výčepního razítkem příslušné hospody. Formálně se jedná o soutěž a rozhoduje čas, který každá hlídka potřebuje k vykonání celé cesty (měřeno řádnými rozhodčími - většinou některými tolerantnějšími manželkami účastníků). Pravdou ale je, že většina účastníků si času příliš nevšímá a plně si s přáteli celou akci vychutnává.
   Aby byla vyzdvižena i jistá absurdnost, je v době akce na Kampě u okénka U Bruncvíka (též jedna ze zastávek) vztyčena kulisa Josefa K., vedeného 2 tajnými z Kafkova Procesu, kteří vykonali v jiné době prakticky stejnou cestu, ale opačným směrem. My geniálně nyní dovolujeme, aby se zde tak Švejk se svými dvěma strážci a Josef K. se svými dvěma strážci navzájem při svých tolik odlišných, ale legendárních cestách potkali.Sraz účastníků bude letos 19. října, ve 14:00, na Pohořelci (u tramvajové zastávky Pohořelec). Zde bude proveden tradiční slavnostní nástup v dobových rakouskouherských uniformách, budou proneseny slavnostní zdravice a projevy připomínající účel akce, význam Matěje Kuděje a "pozipivní" tradice českého národa. Nebude chybět ani harmonika a dobové písně. Pak již dojde k dlouho očekávanému startu jednotlivých hlídek z rohu Pohořelce a Keplerovy ulice. Cíl býval v salonku hospody U milosrdných na Františku, nebo v hospodě U Pivrnce v Maislově ulici. Hospoda U milosrdných je však letos 19. října uzavřena a salonek v hospodě U Pivrnce byl vytopen, takže náhradní cíl byl výjimečně posunut do hospody U sportovce Pivrnce v Soukenické ulici. V cíli je vždy provedeno vyhodnocení celé akce a dále pokračuje volná zábava. Pravidelně nás také chodila do cíle pozdravit starší paní, která říkala, že je neteř Matěje Kuděje. V loňském roce však poprvé chyběla, ale doufáme, že letos přijde opět.

Předpokládaná letošní trasa (2 až 3 hospody se každý rok mění) :

1. U vola - Loretánské náměstí
2. Baráčnická rychta - průchod z Nerudovy
3. U krále brabantského - Zámecké schody
4. U Glaubiců
5. okénko U Bruncvíka - Kampa
6. U Betlémské kaple - Betlémské nám.
7. Pivnice Radegast - Templová
8. U milosrdných - zde bohužel musí dojít ke změně, náhrada za jinou hospodu na Františku však zatím nebyla určena
9. U sportovce Pivrnce - Soukenická ulice

"Miloslav Kilián (spolupořadatel memoriálu) 27.9.2002"

Fotografie z Memoriálu 2001 a 2002 naleznete v sekci "Galerie"